Darton State College

Darton State College News & Events - DSC Recognizes its Best and Brightest at Annual Honors Award Ceremony

Home  » News & Events

News and Events

DSC Recognizes its Best and Brightest at Annual Honors Award Ceremony

April 25, 2014

ALBANY, GA - Darton State College honored its top students last night at the 46th Annual Honors Awards Ceremony. Awards were presented for outstanding student activity, student honors, scholarship awards, and to students in each academic discipline. Several students were presented special recognition for their academic excellence, including the 2014 Academic Recognition Student, Darby Oliver, of Lyons, who was presented with a special proclamation.

Below is a list of all the students honored by city.

Adel

  • Erin Freeman – Phi Theta Kappa

Albany

  • Leah Anglin – Delta Psi Omega; Sigma Kappa Delta English Honor Society
  • Pamela Anyakorah – Mathematics Academic Division Award
  • Ada Bailey - Phi Theta Kappa
  • Anis Bajramovic - Science & Math Health Major; MESA Club
  • James Bode – Honors Program Scholar Level; Phi Theta Kappa
  • Veronica Brooks - Phi Theta Kappa
  • Vicky Brooks - Physical Therapist Assistant, Health Sciences
  • Kari Brooke Chambers - Who's Who
  • Elzie Clark - Phi Theta Kappa
  • Shianne Evans-Byfield - Alpha Mu Gamma; Phi Theta Kappa
  • Larry Everson - Madge Holm Memorial Scholarship
  • Lloyd Fisher – Honors Program Scholar Level
  • Joshua Flickinger - Phi Theta Kappa
  • Sharon Garcia - Phi Theta Kappa
  • Jitara Garner - Outstanding Student Social Sciences, Human Services Technology
  • Avan Nicole Clark Guzman - Sigma Chi Eta
  • Alison N. Harrell – Art Academic Division Award
  • Tunisha Hayes – Honors Program Sage Level; MESA Club; Phi Theta Kappa National Honors Society; Darton State College - Who’s Who, Student Affair
  • Danielle Haynes - Phi Theta Kappa
  • Jennifer Henson - Phi Theta Kappa; Servant Leadership Program
  • Willie Jackson - Alpha Mu Gamma
  • Janet James - Phi Theta Kappa
  • Brian Kirby - Servant Leadership Program
  • Mark Laux – Phi Theta Kappa
  • Lindy Leitner – Honors Program Scholar Level; Darton State College - Memorial Scholarship
  • Kanya Lewis - Servant Leadership Program
  • Briana Mathis - MESA Club; Darton State College - Who’s Who, Student Affairs
  • Brianna McClain - Darton State College Ambassadors; Sigma Kappa Delta English Honor Society; Sigma Chi Eta
  • Lydia McSwain - Phi Theta Kappa
  • Youseline Mesamours - Phi Theta Kappa
  • Kaori Milling - Phi Theta Kappa
  • Brooks Ann Mitchell – Science Academic Division Award; Alpha Mu Gamma; MESA Club; Phi Theta Kappa; Century Scholar; ALL USA Academic Team; ALL-Georgia Academic Team; and Honors Program Sage Level
  • Laura Moran - Charles D. Chitty Jr. Scholarship, Nursing
  • JaQaundria Mosley - Phi Theta Kappa
  • Kenyana Moultrie - Phi Theta Kappa
  • Kalisia O'Hara - Outstanding Student Social Sciences, Human Services Technology; Darton State College - Who’s Who, Student Affairs
  • Kelly Okole - MESA Club Christina Opper – Polysomnography Academic Division Award
  • Yvonne Owens-Walton - West Paralegal Georgia Palmer - Garry Whitehead, Ph.D. Academic Scholarship, Social Science
  • Raven Parris - Sigma Kappa Delta English Honor Society
  • Aris Reeves - Phi Theta Kappa
  • Cody Ribolla - Sharon Shearer Memorial Scholarship, Nursing
  • Jayda Robinson – Honors Program Scholar Level; Phi Theta Kappa; and Sigma Kappa Delta English Honor Society
  • Victoria Ross - Communication Academic Division Award; and Sigma Chi Eta
  • Janecia Sampson – Dance Academic Division Award; and Phi Theta Kappa; Darton State College - Who’s Who, Student Affairs
  • Andrea Sandbach - Servant Leadership Program
  • Seth Sanders - Richie Day Memorial Golf Scholarship
  • Edie Sinclair - James M. Barnett, Jr. Scholarship, Humanities/Music
  • Richard Smith - Outstanding Scholars, Social Science; Outstanding Student Social Sciences, History
  • Deborah Stewart - Curtis Malone Scholarship, Health Sciences
  • James Strawder – Theatre Academic Division Award; and Sigma Chi Eta
  • Jordan Swords - Jerry Alex Walton Memorial Scholarship, Social Science
  • Savannah Tappin – Honors Program Scholar Level
  • Damien Tapscott - Phi Theta Kappa
  • Amanda Taylor - Phi Theta Kappa
  • Lauren Toebe - Ken Allen Rodgers Outstanding Student Leader; and Servant Leadership Program
  • B.J. Valentine - Who's Who
  • David Wansing - Linda D. Ham Memorial Scholarship, Humanities
  • Christopher Wilder - Phi Theta Kappa
  • DaiChavon Williams – Honors Program Sage Level; Darton State College Ambassadors; and Servant Leadership Program
  • Nicolas Williams - Phi Theta Kappa
  • Tameka Wimbush - Phi Theta Kappa
  • Jason Winchester - Delta Psi Omega
  • Hannah Yarborough - Outstanding Scholars, Social Science Alpharetta
  • Lee Craven – Phi Theta Kappa

Americus

  • Shayla Royal – Phi Theta Kappa

Ashburn

  • Cassandra Lavender – Lambda Chi Nu

Baconton

  • Cole Hankins - Who's Who
  • Andrew Winfree - Phi Theta Kappa

Bainbridge

  • Ingrid Lee - Phi Theta Kappa
  • Ceciley Pope - Phi Theta Kappa; and Sigma Phi Alpha

Blakely

  • Lindsey Smith - Albany Chorale John Gorecki Memorial Scholarship

Bronwood

  • D’Onna Shorter - Phi Theta Kappa

Camilla

  • Christine Rouse – Phi Theta Kappa

Carnesville

  • Michael Jones - Outstanding Scholars Social Science; Phi Theta Kappa; and Outstanding Student, Business Administration

Carrollton

  • Jose Aviles – Honors Program Scholar Level
  • Vickie Burnum – Phi Theta Kappa

Cleveland

  • Elizabeth Irvin – Phi Theta Kappa

Cordele

  • Lachuna Fedrick – Liberal Arts Academic Division Award; and Sigma Kappa Delta English Honor Society

Covington

  • Shannon Frazier – Phi Theta Kappa; and Servant Leadership Program

Cuthbert

  • Joshua Temples – English Academic Division Award; Phi Theta Kappa; and Sigma Kappa Delta English Honor Society

Dahlonega

  • Natalyn German-Walker – Outstanding Scholars, Nursing

Dawson

  • David Dacalio – Histotechnology Academic Division Award
  • Garrison Goddard – Honors Program Scholar Level
  • Kelly Turner – Phi Theta Kappa

Evans

  • Robert Hodges- Outstanding Scholars, Business; Outstanding Student-Computer Information Systems, Business; Phi Theta Kappa

Fitzgerald

  • Donna Pate- Phi Theta Kappa

Folkston

  • Derek Carter-Lambda Chi Nu

Fort Valley

  • Kathleen Armstrong- Nursing

Gainesville

  • Timothy Aldridge- Phi Theta Kappa

Guyton

  • Marla Wallace- Outstanding Scholars, Social Science

Hartsfield

  • Lacey Webb- Phi Theta Kappa

Jakin

  • Malik Tolbert- Phi Theta Kappa

Lafayette

  • Kaitlyn Winter- Health and Physical Education, Health & Physical

Lake Park

  • Gustavo Gonzales- Scholar Level, Honors Program

Lawrenceville

  • Courtney Bennett- Clifford J. Bowling Memorial Scholarship, Science/Math

Leesburg

  • Robert Andrew Askey - Darton State College Ambassadors, Phi Theta Kappa
  • William Austin Askey - Darton State College Ambassadors, Phi Theta Kappa
  • Bryce Bass- Engineering, Science/Math
  • Kayla Bowden- Outstanding Student- Social Sciences- Political Science, Social Science; Phi Theta Kappa
  • Shelley Brooks- Scholar Level, Honors Program
  • Jaime Cook- Phi Theta Kappa
  • Rebecca Cooper- Phi Theta Kappa
  • Taylor Cotton- Darton State College Ambassadors, Phi Theta Kappa
  • Jordyn Cox- Outstanding Scholars, Social Science; Phi Theta Kappa
  • Corey Crofoot- Music, Humanities; Servant Leadership Program
  • Ashley Daughtry- Dental Hygiene, Health Science
  • Pamela Davis- Phi Theta Kappa
  • Courtney Engle- Delta Psi Omega, Drama/Deb Liss Green
  • Jessica Everett- Phi Theta Kappa
  • Erin Freeman- Lambda Chi Nu, Nursing/Marsha
  • Debra Fryer- Outstanding Student- Business Administration, Business
  • Savannah Gipson- Sigma Kappa Delta, English/Liz Perkins
  • Bruno Grimberg- Phi Theta Kappa
  • Julie Johns- Scholar Level, Honors Program
  • Shawaiz Khan- Scholar Level, Honors Program
  • Robert Ladimer- Delta Psi Omega, Drama/ Deb Liss-Green
  • Megan Lisenby- Charles M. Jones, Jr. Scholarship, Humanities/Visual
  • Jessica Lowe- Occupational Therapy Assistant, Health Sciences; Phi Theta Kappa
  • Ricardo Macias- Phi Theta Kappa
  • Maribel Martin- Phi Theta Kappa
  • Chelsea Milling- Phi Theta Kappa
  • Martha Roberts- Outstanding Scholars, Social Science; Phi Theta Kappa
  • Jessica Robinson- Delta Psi Omega, Drama/ Deb Liss-Green
  • Jessica Lynn Robinson- Sigma Chi Eta, Speech
  • Kelsey Rogers- CRC Press Chemistry Achievement Award, Science/Math; Scholar Level, Honors Program
  • Steven Rogers- Sage Level, Honors Program; Phi Theta Kappa
  • Forrest Russell- Phi Theta Kappa
  • Katie Saunders- Darton State College Ambassadors
  • Erica Scott- Outstanding Scholars, Humanities
  • Sunghee Song- Foreign Language, Humanities; Alpha Mu Gamma, Shigeru
  • Michelle Truong- Silver Scholar, Phi Theta Kappa; ALL USA Academic Team; All-Georgia Academic Team; Science & Mathematics Academic Division Award; Student Services Special Recognition; MESA Club; and Phi Theta Kappa
  • Krista Tuggle- Phi Theta Kappa
  • Kaitlyn Walker- Sigma Kappa Delta, English/ Liz Perkins
  • Tommy (Taylor) Warren- Phi Theta Kappa
  • Aaron Wilson- Computer Science, Science/Math

Lyons

  • Darby Oliver- Academic Recognition Student; Outstanding Scholars, Science & Math; Sigma Kappa Delta; and Phi Theta Kappa

Mableton

  • Sara Whitten- Phi Theta Kappa

Macon

  • Tario Scott- Phi Theta Kappa

Midland

  • J.D. Rousseau- Darton State College - Who’s Who, Student Affairs

Milledgeville

  • Jordan Watson- Phi Theta Kappa

Millen

  • Julie Bird- Phi Theta Kappa

Molena

  • Jessica Lane- Diagnostic Medical Sonography, Health Sciences

Montezuma

  • Tracy Pike- Phi Theta Kappa
  • Naomi Weaver- Phi Theta Kappa

Morgan

  • J.T. Fellows- Sigma Kappa Delta, Scholar Level, Honors Program; Grace Emond Memorial Scholarship, Humanities; Phi Theta Kappa; Outstanding Student-Social Sciences- Broadcast, Social Science; Sigma Chi Eta

Moultrie

  • Renee Ellenberg- Phi Theta Kappa

Norcross

  • Lorena Pacheco- Sage Level, Honors Program; Phi Theta Kappa

Rochelle

  • Chelsey Copeland- Phi Theta Kappa

St. Simons Island

  • Brandon Sharpe- Phi Theta Kappa

Shellman

  • Charles Ragan- Sigma Kappa Delta

Stockbridge

  • Melissa Pflueger- Outstanding Scholars, Health Sciences

Sylvester

  • Jacqueline Alford- Phi Theta Kappa
  • Teresa Goree- Phi Theta Kappa
  • Courtney Hudgins- Phi Theta Kappa
  • Darrick Johnson- Respiratory Care, Health Sciences
  • Amanda McGill- Darton State College Ambassadors; Darton State College - Who’s Who

Tifton

  • Jocelyn Wall- Sigma Kappa Delta

Trenton

  • Ashely Huhn- Outstanding Student- Business Administrations

Tyrone

  • Patricia Harper- Phi Theta Kappa

Uvalda

  • Jennifer Lamb- Phi Theta Kappa

Valdosta

  • Debra Broderick- Phi Theta Kappa
  • Emily Devereaux- Phi Theta Kappa

Vidalia

  • Graham Humphrey- Phi Theta Kappa
  • Ashley Odom- Outstanding Scholars, Nursing

Vienna

  • John Sanders- Delta Psi Omega, Drama

Villa Rica

  • Michal Post- Sage Level, Honors Program

Warner Robins

  • Micah Graves- Phi Theta Kappa
  • Daquille Peppers- MESA Club

Winston

  • Brooke Davidson- Scholar Athlete

Woodbine

  • Alyson Geedy- Sigma Phi Alpha, Dental

Woodstock

  • Gabriel Downey - Phi Theta Kappa; Darton State College - Who’s Who Wrens
  • Jessica Thomas - Outstanding Scholars, Nursing

Frisco, Texas

  • Caitlin McDonald - Cardiovascular Technology, Health Sciences

Headland, Alabama

  • Debra Dillard - Outstanding Scholars, Health Sciences

JBER, Alaska

  • Vernita Beach - Outstanding Scholars, Humanities; Phi Theta Kapp

New Boston, Texas

  • DaQueena Moore - Outstanding Student- Social Sciences- Early Childhood

New Paltz, New York

  • Tisa Loewen - Phi Theta Kappa

Orange Park, Florida

  • Ashley Pfluger - Phi Theta Kappa

Panama City, Florida

  • Kristina Evans - Outstanding Scholars, Health Sciences; Phi Theta Kappa

Richlands, Virginia

  • Melissa Horn - Phi Theta Kappa

West Plains, Missouri

  • Tamara Rose - Outstanding Scholars, Health Sciences; and Medical Laboratory Technology Academic Division Award

Go Back to News and Events
Go to the News & Events Archive for 2014

For questions, comments or concerns regarding news items, or to find out how to announce campus events via Darton News, please contact the Office of Institutional Advancement.

The Institutional Advancement & Public Relations department is responsible for the information on this page.
For questions regarding content, or for further information, please contact Email: Cynthia George.

Last Update: June 8, 2016 5:55 PM

The Darton State College web site is maintained by the Technology Services Division.