Skip Navigation

Darton State College

Darton State College News & Events - Darton State College Congratulates Its Graduates In Spring Ceremony

Home  » News & Events

News and Events

Darton State College Congratulates Its Graduates In Spring Ceremony

May 12, 2014

College Photo of Spring 2014 Graduation - Click for a larger image

ALBANY - Congratulations to the Darton State College graduates who received degrees and certificates at the spring commencement ceremony held Thursday, May 8, at the Cavalier Arena.

Graduates are listed below by city.

Abbeville

Holly McGlamory - Associate of Science in Nursing

Acworth

Martha Karanja - Associate of Science in Nursing

Adel

Afor Carter - Associate of Science in Dental Hygiene

Augusta

Vanessa Ochoa- Associate of Science in Dental Hygiene

Albany

Yeshika Adams - Associate of Science in Nursing; Associate of Science in Psychology

Leah Anglin - Associate of Arts in Music; Church Music Certificate

William Askey - Associate of Science in Biological Science

Robert Askey - Associate of Science in Health Science

Stacey Axon - Associate of Science in Business Administration

Peter Binford II - Associate of Arts in Music

Jennifer Bishop - Addiction Counseling Certificate

Kiwanis Booker - Associate of Science in Business Administration

Andrena Brown - Associate of Science in Biology

Kristian Brown - Associate of Science in Health Science

Andrena Brown - Associate of Science in Pre -Medicine

Tierra Brown - Associate of Science in Nursing

Tina Burney - Instructional Technology Certificate

Amy Burns - Associate of Science in Criminal Justice; Associate of Science in Psychology

Ryan Cauley - Associate of Science in Computer Information Systems

Elaina Cauley - Associate of Science in Early Childhood Education

Jody Clack - Associate of Science in Health Information Technology

Amy Coates - Medical Coding Certificate

Amy Collier -Associate of Science in Exercise Science

Craig Collins -Emergency Medical Services Certificate; Emergency Medical Technician Certificate

Raegan Curles - Associate of Arts in Liberal Arts

Brandi Curley - Associate of Science in Special Education

Kiara Cuyler - Associate of Science in Health Science

Shereese Dave - Associate of Science in Business Administration; Associate of Science in Psychology

Bethany DeMott - Associate of Arts in Art

Pamela Dibbell - Associate of Science in Health Information Technology

Candy Dornan - Associate of Science in Criminal Justice

Kari Duffy - Associate of Science in Business Administration

Drew Durden -Emergency Medical Services Certificate

Chinwe Ezekwueche - Associate of Science in Health Science

Melissa Ford - Associate of Science in Business Administration

Gloria Ford - Associate of Science in Nursing

Jitara Garner - Addiction Counseling Certificate; Associate of Science in Human Services Technology

Keevyn Girdner - Associate of Arts in Broadcast Journalism

Cornelius Green - Associate of Science in Health Science; Emergency Medical Technician Certificate

Carolyn Greene - Associate of Arts in Art

Alison Harrell - Associate of Arts in Art

Tunisha Hayes - Associate of Science in Biology

Justin Heshizer - Associate of Science in Nursing

Justina Hodges - Associate of Science in Cardiovascular Technology

Inacensha Hooks - Associate of Science in Business Administration

Danielle Horton - Associate of Science in Nursing

Anna Humes - Associate of Science Special Education

Erika James - Associate of Science in Nursing

Charmane Jenkins - Associate of Science in Business Administration

Belinda Kavanaugh - Medical Coding Certificate

Valeriesha Kendrick - Associate of Science in Criminal Justice; Criminal Justice Management Certificate

Courtney King - Associate of Science in General Studies

Le’Shunda King - Associate of Science in Health and Physical Education -Teacher Education

Monica Knight - Associate of Science in Business Administration

Mary Brooks - Associate of Science in Business Administration

Natalie Lawson - Associate of Science in Psychology

Kanya Lewis - Associate of science in Health science

Stephanie Luke - Associate of Science in Early Childhood Education

Miriam Marshall - Associate of Science in Business Administration

Tanaya Mays -Associate of Science in Business Administration

Kristen Mays - Associate of Science in Nursing

Marvin McWhorter - Athletic Training Certificate

Meridell Merritt - Associate of Science in Social Work

Rolwilde Mesamours - Associate of science in Computer Science

Jennifer Meyer - Associate of Science in Early Childhood Education

Jeremy Miles - Associate of Science in Business Administration

Brooks Mitchell - Associate of Arts in Foreign Language; Associate of Science in Biological Science

Gordon Mitchell - Associate of Science in General Studies

Roderick Molden - Associate of Science in Business Administration

LaDeirdra Muff - Phlebotomy Certificate

Dionte’ Nelson - Associate of Science in Business Administration

Kalisia O’Hara - Addiction Counseling Certificate; Associate of Science in Human Services Technology

Yvonne Owens-Walto - Associate of Applied Science in Paralegal Studies

Kevan Patel - Associate of Science in Business Administration

Talisha Patterson - Associate of Applied Science in Paralegal Studies

Daniel Pieper - Associate of Science in Cardiovascular Technology

Cleopatra Poole - Associate of Science in Cardiovascular Technology

Lindsey Powell II - Associate of Science in Social Work

Kimberly Privette - Associate of Science in Pre-Dentistry

Jennifer Proctor - Associate of Science in Nursing

Aaron Ravago - Associate of Science in Medical Laboratory Technology

Brianna Rea - Associate of Arts in Dance; Associate of Arts in Foreign Language

Leonard Reed - Associate of Science in Computer Science

Gloria Ridgeway - Addiction Counseling Certificate

Sarah Riggins - Associate of Science in Dental Hygiene

Jayda Robinson - Associate of Science in Psychology

Octavial Rogers - Histology Certificate

Temeka Roney - Associate of Science in Early Childhood Education

Jaime Salter - Addiction Counseling Certificate

Danielle Shaw - Associate of Science in Health Science

Antwon Shead - Associate of Science in Dental Hygiene

Garrett Smiley - Associate of Science in Biology

Rhonda Smith - Phlebotomy Certificate

Richard Smith III - Associate of Arts in History

James Strawder - Associate of Science in Secondary Education in Theatre

Yetnayet Tessema - Associate of Science in Nursing

Paige Thomas - Associate of Science in Pre -Veterinary Medicine

Luis Varela - Associate of Science in Pre - Engineering

DeShone Watson - Associate of Science in Health and Physical Education - Teacher Education

Dai Chavon Williams - Associate of Science in Business Administration

Kashera Woodard - Associate of Science in Special Education

April Woodard - Associate of Science in Cardiovascular Technology

Alpharetta

Steven McCaffery - Associate of Arts in Dance

Americus

Sonya Belcher - Associate of Science in Medical Laboratory Technology

Matthew Berry - Associate of Science in Pre-Engineering

Keith Berry - Addiction Counseling Certificate

Ashburn

Cassandra Labender - Associate of Science in Nursing

Noah Lipman - Emergency Medical Services Certificate

Atlanta

Pamela Anyakorah - Associate of Science in Pre-Engineering

Alexus Taylor - Associate of Science in Psychology

Avera

Teresa Haythorn - Associate of Science in Nursing

Baconton

Cole Hankins - Associate of Arts in Music; Church Music Certificate

Kayla Pickelsimer - Associate of science in Dental Hygiene

Markeshia Smith - Associate of Science in Social Work

Bainbridge

Ceciley Pope - Associate of Science in Dental Hygiene

Blakely

James Thomas - Associate of Science in Special Education

Boston

Cavonttey Jones - Associate of Science in Sociology

Bridgeboro

Timothy Brooks - Associate of Science in Economics

Bronwood

Stephen Word - Associate of Science in Nursing

Brunswick

Sherard Savage - Associate of Science in Criminal Justice

Bucaramanga

Sandra Guerrero - Associate of Arts in Art

Cairo

Andrea Strange - Histology Certificate

Delvin Williams - Associate of Science in Medical Laboratory Technology

Camilla

Adara King - Associate of Science in Early Education

Jonielle Nembhard - Associate of Science in Emergency Medical Services; Emergency Medical Services Certificate

Canton

Komivi Dokloh - Associate of Science in Nursing

Carrollton

John Harman - Associate of Science in Special Education

Cataula

Analani Rodencal - Associate of Science in Diagnostic Medical Sonography

Chula

Jon Wilbanks - Emergency Medical Services Certificate

Cleveland

Elizabeth Irvin - Associate of Science in Criminal Justice

College Park

Victoria Wood - Histology Certificate

Colquitt

Janell Grant - Associate of Science in Forensic Science; Associate of Science in Social Work

Columbus

Shante’ Brown - Associate of Science in Pre-Pharmacy

Anthony Padron - Associate of Science in Pre-Medicine

Cordele

Davis Adkins - Associate of Science in General Studies

Katlyn Aultman - Associate of Science in Cardiovascular Technology

Kamia Bynes - Associate of Science in Health Science; Spanish Medical Language Certificate

Dawn Keen - Associate of Science in Nursing

Martin Mathis - Associate of Arts in History

Lori McGinnis - Associate of Science in Nursing

Samantha Mulkey - Associate of Science in Business Administration

Covington

Shannon Frazier - Associate of Science in Business Administration

Cuthbert

Sandra Kuretich - Phlebotomy Certificate

Joshua Temples - Associate of Arts in English

Dallas

Cassandra Smith - Associate of Arts in History

Dawson

Chandler Carswell - Associate of Arts in Music

Uliana Chobanyan - Associate of Science in Business Administration

Debra Cody - Associate of Science in Health Science

David Dacalio - Histology Certificate

MaDora Law - Associate of Science in General Studies

Dawsonville

Catherine Pulley - Associate of Science in Early Childhood Education

Decatur

Nickeisha Brown - Associate of Science in General Studies

Marhsia Ferguson - Associate of Science in Business Administration; Associate of Science in Political Science

Dunwoody

Celena Miller - Histology Certificate

East Point

Christopher Williams - Associate of Science in Nursing

Eatonton

Jamesia Bullard - Associate of Science in Forensic Science

Ellaville

Davis English - Associate of Science in Nursing

Evans

Robert Hodges - Associate of Science in Computer Information Systems

Fairburn

Giavonn Young - Associate of Science in Health and Physical Education - Sports Management

Fayetteville

Heather Hayes - Histology Certificate

Fitzgerald

Samantha Reaves - Associate of science in Social Work

Traci Smith - Associate of Science in Diagnostic Medical Sonography

Folkston

Derek Carter - Associate of Science in Nursing

Andrew Gowen - Associate of Arts in History

Freeport

Kamri Deleveaux - Associate of Science in Pre-Medicine

Frisco

Caitlin McDonald - Associate of Science in Cardiovascular Technology

Georgetown

Cassie Eleby - Associate of Science in Exercise Science

Jana Stoker - Associate of Science in Diagnostic Medical Sonography

Gloucester

Kristina Bridgeman - Associate of Science in Cancer Registry Management

Diana Coates - Associate of Science in Cancer Registry Management

Hamilton

Brandon Goldsmith - Associate of Science in General Studies

Hartsfield

Denver Coots - Computer Tomography Certificate

Havelock

Lachuna Fedrick - Associate of Arts in Liberal Arts

Hawkinsville

Amanda Parkerson - Associate of Science in Nursing

Hephzibah

Freddrica Butler - Associate of Science in Nursing

Ideal

Carol Weaver - Associate of Science in Nursing

Iron City

Diana Spooner - Associate of Science in Business Administration

Jackson

Jessica Johnson - Associate of Science in Health Information Technology

Jonesboro

Melodee Ford - Addiction Counseling Certificate

Kennesaw

Lauren Toebe - Associate of Arts in Art

LaGrange

Candace Metts - Associate of Science in Business Administration

Lawrenceville

Allisha Oliver - Associate of Science in Business Administration

Katrina Shay - Associate of Science in Business Administration

Leesburg

Ada Bailey - Associate of Science in Nursing

Jennifer Baptista - Associate of Science in Exercise Science

Garrett Bickerstaff - Associate of Science in Criminal Justice

Kayla Bowden - Associate of Science in Business Administration

Amber Burson - Associate of Applied Science in Management

Morgan Clark - Associate of Science in Psychology

Taylor Cotton - Associate of Science in Dental Hygiene

Jenna Craft - Associate of Science in Nursing

Sebastian Craige - Associate of Science in Computer Science

Corey Crofoot - Associate of Arts in Music

Holly Crout - Associate of Science in Early Childhood Education

Ronna Cruce - Associate of Science in Business Administration

Jenessa Dailey - Associate of Applied Science in Histologic Technology

Naji Dailey - Associate of Science in Pre-Dentistry

Jennie Daniel - Histology Certificate

Ashley Daughtry - Associate of Science in Dental Hygiene

Kelli Durham - Associate of Science in Political Science; Associate of Science in Sociology

Melanie Ellis - Associate of Science in Business Administration; Associate of Science in Criminal Justice

Jessica Everett - Associate of Science in Health Information Technology

Erin Freeman - Associate of Science in Nursing

Debra Fryer - Associate of Science in Business Administration

Savannah Gipson - Associate of Arts in English

Kristy Heard - Associate of Science in Business Administration

William Henry - Associate of Science in Criminal Justice; Criminal Justice Management Certificate

Cynthia Hicks - Associate of Science in Psychology

Justin Hua - Associate of Science in Health and Physical Education-Teacher Education

Amanda Jones - Associate of Science in Health Science; Associate of Science in Cardiovascular Technology

Joshua Kinsaul - Histology Certificate

Kayla Kirchner - Associate of Science in Dental Hygiene

Jeremiah Lauderdale - Associate of Science in Biology

Joshua Mabrey - Associate of Science in Emergency Medical Services; Emergency Medical Services Certificate

Maribel Martin - Associate of Science in Political Science

Chelsea Milling - Associate of Science in Dental Hygiene

Ray Petty Jr. - Associate of Science in Political Science

Matthew Poulos - Associate of Science in Sociology

Ronda Robbins-McCloud - Associate of Science in Nursing

Mistier Roberts - Associate of Applied Science in Office Technology Management

Martha Roberts - Associate of Science in Early Childhood Education

Jennifer Saarinen - Associate of Applied Science in Paralegal Studies

Ashley Scott - Associate of Science in Nursing

Thomas Sewall - Associate of Science in General Studies

Justin Smith - Associate of Science in Pre-Engineering

Jacob Stevens - Associate of Arts in Broadcast Journalism

Michelle Truong - Associate of Science in Pre-Engineering

Shelia Tucker - Medical Coding Certificate

Krista Tuggle - Associate of Science in Business Administration

Courtney Turner - Associate of Science in Diagnostic Medical Sonography

Christy Vallandingham - Associate of Science in Nursing

Tommie Warren - Associate of Science in Dental Hygiene

Lenox

Vernice Reed - Associate of Science in Health Information Technology

Leslie

Melissa Morris - Associate of Science in Nursing

Lilly

Brudarius Foster - Associate of Science in Business Administration

Lyons

Darby Oliver - Associate of Science in Business Administration; Associate of Science in Pre-Veterinary Medicine

Mableton

Simone Myles - Associate of Science in Nursing

Macon

Jessica Brinson - Associate of Science in Nursing

Lenesha Dennis - Associate of Science in Nursing

Marietta

Edward Ngure - Associate of Science in Nursing

Maysville

Anita Clay - Associate of Applied Science in Paralegal Studies

Midland

Niki Eldridge - Histology Certificate

Jean-David Rousseau - Associate of Science in Physical Therapy

Molena

Jessica Lane - Associate of Science in Diagnostic Medical Sonography

Montezuma

William Purdy - Emergency Medical Services Certificate

Morgan

John Fellows - Associate of Arts in Broadcast Journalism

Morrow

Lacel Robinson - Histology Certificate

Moultrie

Jennifer Ford - Associate of Science in Nursing

Josephine Walters - Associate of Science in Business Administration; Associate of Science in Psychology

Nashville

Heather Fortune - Associate of Science in Dental Hygiene

New Boston

DaQuenna Moore - Associate of Science in Early Childhood Education

Norcross

Regina Gitau - Associate of Science in Nursing

Alexander Torres - Associate of Science in Psychology

Omega

LaShonda McMillan - Histology Certificate

Pelham

Cullen Edwards - Associate of Arts in Music

Perry

Anginette Hannor - Associate of Science in Early Childhood Education

Pitts

Carey McElroy - Associate of Science in Early Childhood Education

Kari Tabor - Associate of Science in Special Education

Pooler

Dale Evans - Associate of Science in Diagnostic Medical Sonography

Kimberley Wildman - Addiction Counseling Certificate

Poulan

Terrance Moore - Emergency Medical Services Certificate

Richlands

Melissa Horn - Associate of Science in Cancer Registry Management

Rincon

Cindy Price - Associate of Science in General Studies

Rochelle

Chelsey Copeland - Associate of Science in Diagnostic Medical Sonography

Savannah

Jennifer Johnson - Addiction Counseling Certificate

Senoia

Deneisha Ingram - Associate of Science in Special Education

Sharpsburg

Joshua Shoemaker - Associate of Science in Sports Management

Shellman

Charles Ragan, Jr. - Associate of Science in Biomedical Technology

Smithville

Alyssa Tu - Associate of Science in Diagnostic Medical Sonography

St. Peters

Kaitlyn Winter - Associate of Science in Health and Physical Education- Exercise Science Option

St. Simons Island

Brandon Sharpe - Associate of Science in History

Statesboro

Felicia Barefoot - Associate of Science in Nursing

Lakeisa Kemp - Associate of Science in Nursing

Stone Mountain

Lester Burns - Histology Certificate

Kenyatta Hatcher - Associate of Science in Early Childhood Education

Sumner

Renee’ Owens - Associate of Science in Nursing

Suwanee

Troy Stegeman - Associate of Science in Criminal Justice

Sylvester

Brittany Deal - Associate of Science in Health and Physical Education

Shabrika Evans - Phlebotomy Certificate

Stephanie Fowinkle - Associate of Science in Business Administration

Teresa Goree - Associate of Science in Computer Information Systems

Matthew Jones - Associate of Science in Business Administration

Steven Kilcrease - Associate of Science in Business Administration

Chelsey McGee - Associate of Science in Nursing

Amanda McGill - Associate of Science in Social Work

Mallory Swearingen - Associate of Science in Psychology

Talking Rock

Dustin Clark - Associate of Science Social Work

Thomaston

Charlotte Acey - Associate of Science in Business Administration

Thomasville

Michael Osgatharp - Associate of Science in Nursing

Thomson

La Donna Butler - Associate of Science in Business Administration

Tifton

Amanda Davis - Emergency Medical Services Certificate

Miranda Furgerson - Associate of Science in Health Science

Payton Mann - Associate of Science in Exercise Science

Charles McComb - Associate of Science in Cardiovascular Technology

Sharon Taylor - Associate of Applied Science in Paralegal Studies

Jocelyn Wall - Associate of Science in Health Science

Leslie Young - Associate of Science in Health Information Technology

Townsend

Brittney Alston - Associate of Science in Criminal Justice

Tyrone

Sherry Thornton - Associate of Science in General Studies

TyTy

Ivie Smith - Associate of Science in Nursing

Valdosta

Tiger Gales - Associate of Science in Psychology

Vidalia

Kalin Willhite - Associate of Science in Political Science

Vienna

Sheila Dye - Associate of Science in Nursing

Warner Robins

Micah Graves - Associate of Science in Pre-Engineering

Daquille Peppers - Associate of Science in Biomedical Technology

Warrenton

Brittany Howard - Associate of Science in Social Work

Wausau

Breanne Kraft - Histology Certificate

Winston

Brooke Davidson - Associate of Science in General Studies

Woodbine

Alyson Geedy - Associate of Science in Dental Hygiene

Dalesville, AL

Jostlyn Higgerson - Associate of Science in Biology

Headland, AL

Debra Dillard - Computed Tomography Certificate

Orlando, FL

Fransis Romero - Associate of Science in Criminal Justice

Steinhatchee, FL

Staci Harrod - Associate of Science in Nursing

Tallahasse, FL

Nicholas Andrews - Computed Tomography Certificate

Tampa, FL

Christopher Selmon - Histology Certificate

Nassau, Bahamas

Chavania Albury - Associate of Science in Dental Hygiene

Dannia Kemp - Associate of Science in Dental Hygiene

Go Back to News and Events
Go to the News & Events Archive for 2014

For questions, comments or concerns regarding news items, or to find out how to announce campus events via Darton News, please contact the Office of Institutional Advancement.
Responsible Department: Institutional Advancement
Content Contact: Wendy Wilson (web representative)
The Darton State College web site is maintained by the Technology Services Division.